Jak promować sklep internetowy – wskazówki

Jak promować sklep internetowy – wskazówki

E-commerce to niezmiennie szybko i prężnie rozwijająca się branża, której potencjał codziennie odkrywają przedsiębiorcy i decydują się na start z własnym biznesem online. Założenie sklepu internetowego to jedna kwestia, a jego promocja kolejna i… najważniejsza. Dlaczego? Nawet posiadając świetny asortyment, ten sam się nie sprzeda i potrzebuje idealnie skrojonej reklamy, dzięki której dotrzesz do stargetowanej grupy odbiorców i zyskasz o wiele więcej niż fantastyczne wyniki sprzedaży. Jak promować sklep internetowy, żeby efekty Cię zwyczajnie usatysfakcjonowały i przyniosły zamierzoną korzyść?

Po pierwsze: strategia działań

Zadaj sobie podstawowe pytanie, co chcesz osiągnąć dzięki reklamie i jaki budżet jesteś w stanie wydać na promocję. To kluczowe czynniki, które pozwolą Ci opracować skuteczną strategię promocji Twojego sklepu internetowego – bez pochylenia się nad tymi kwestiami trudno, abyś mógł przewidzieć realny sukces. Umówmy się: promocja nie jest produktem z wyprzedaży, ona kosztuje i to sporo. Sporo, jeśli chcesz widzieć efekty, ale też taka inwestycja to zielone światło dla optymalizacji wydatków. Z jakich opcji promocji sklepu internetowego możesz skorzystać?

 • Pozycjonowanie
 • Social media
 • Content Marketing
 • Google Ads
 • E-mailing
 • Influencer Marketing

Aby nasza strategia działała, należy przede wszystkim zróżnicować reklamę sklepu. Jeśli zatem chcesz wygenerować ruch w sklepie i doprowadzić do konwersji, a więc stopniowego powiększania swoich zysków, nie zamykaj się wyłącznie na jedno rozwiązanie. Wykorzystaj potencjał kilku z nich równolegle i zauważ wzrosty!

Pozycjonowanie sklepu internetowego 

Pozycjonowanie to wariant, nad którym nie powinieneś się zastanawiać. Jeśli chcesz prowadzić sklep internetowy, który osiągnie sukces, trudno jest sobie wyobrazić, że nie postawisz na właściwą optymalizację e-sklepu i zwiększenie jego widoczności w wynikach wyszukiwarki Google. Jednym z głównych celów pozycjonowania jest zdobycie lepszych wyników organicznych i zwiększenie współczynnika konwersji, zatem do dzieła – popraw ruch na stronie sklepu internetowego i ciesz się wysokimi pozycjami w Google! 

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest precyzyjny audyt SEO. Bez niego nie jest łatwo przygotować strategii pozycjonowania, ponieważ to on wskazuje mocne i słabe strony Twojego sklepu internetowego. Podejmując działania w kierunku pozycjonowania Twojego sklepu internetowego, możesz spodziewać się m.in.:

 • wysokich pozycji w wynikach organicznych w wyszukiwarce Google
 • wysokiego CTR, czyli współczynnika klikalności, który doskonale mierzy liczbę wejść na stronę Twojego sklepu, opierając się na liczbie wyszukiwań konkretnej frazy kluczowej
 • satysfakcjonujący współczynnik konwersji – ten zależy od tego, jak zbudowana jest struktura sklepu, jaki znajduje się na nim content i jak wygląda kwestia UX

Pozycjonowanie sklepu internetowego powinno odbywać się w trybie stałym, ciągłym. Wyłącznie stabilne działania prowadzą do utrzymania zadowalających wyników i pozwolą Ci spodziewać się dobrych efektów. Warto pamiętać o cyklicznym monitoringu i analizie danych, które otwierają drogę do bieżącego usprawniania działań, naprawiania ewentualnych problemów i szybkiego reagowania w przypadku niepożądanych czynników. 

Zalety pozycjonowania sklepu internetowego:

 1. Pozycjonowanie jest relatywnie tanie. Nie czekają Cię ukryte koszty, a tylko te wchodzące w skład konkretej kampanii. 
 2. Stałe efekty dzięki optymalizacji.
 3. Wysokie pozycje ułatwiają pozyskiwanie potencjalnych klientów.

Postaw na unikalną i wartościową treść, responsywny design, odpowiednią strukturę adresów URL, modyfikację kodu strony www, link building i przyjazny UX i ciesz się sukcesem swojego e-sklepu. 

Social media a promocja sklepu internetowego

Nie ma o czym mówić – social media to bezsprzeczny must have, jeśli planujesz promocję sklepu internetowego. Mówią, że jeśli nie ma Cię w mediach społecznościowych, to nie istniejesz i rzeczywiście jest w tym sporo racji. Prowadząc biznes i komunikując się ze swoimi klientami, wykorzystujesz tradycyjne formy kontaktu (e-mail, telefon, formularz). Za to social media pozwalają na prowadzenie rozszerzonej komunikacji za pomocą m.in. aplikacji Messenger czy funkcji komentarzy pod postem. 

Najpotężniejszą platformą do promocji sklepu internetowego jest Facebook, który dodatkowo w Menedżerze Reklam pozwala na równoległe ustawianie kampanii na Instagramie. Pamiętaj, że zintegrowany przekaz reklamowy jest o wiele bardziej skuteczny!

Świetną opcją na promocję Twojego e-sklepu jest również Twitter, w Polsce trochę niedoceniany, a szkoda. Krótkie, zwięzłe i świeże posty angażujące społeczność mogą zwiększyć istnienie Twojej marki w świadomości konsumentów. Twitter jest znakomity do działań w obszarze real-time marketingu, śledzenia najnowszych trendów i szybkiej komunikacji ze społecznością za pomocą skondensowanych treści. 

W zależności od profilu Twojej działalności warto też rozważyć promocję na Pinterest, LinkedIn, Youtube czy TikTok. 

Google Ads vs promocja sklepu internetowego

Uruchomienie kampanii w Google Ads jest świetnym rozwiązaniem i wsparciem dla pozostałych procesów reklamowych, w tym procesu pozycjonowania. Istnieje mnóstwo rodzajów kampanii, jednak biorąc pod uwagę nasz cel, czyli promocję sklepu internetowego, dobrze jest zwrócić uwagę na następujące opcje:

 1. Kampania produktowa – skupia się na promocji konkretnych produktów. Po wpisaniu konkretnej frazy, np. hantle do ćwiczeń, oferta Twojego sklepu pojawi się w górnych wynikach wyszukiwania. Zalety? Ekspozycja oferty produktowej, płatność w systemie CPC (cost per click, czyli liczba kliknięć użytkowników), reklama dopasowana do potrzeb użytkownika.
 1. Kampania w sieci reklamowej – to nic innego jak wyświetlanie reklam displayowych na stronach www współpracujących z Google. Dlaczego warto? Zyskujesz dowolność formy wizualnej, zwiększenie zasięgów, opcja wykorzystania remarketingu, możliwość płatności w trybie CPM (koszt tysiąca wyświetleń).
 1. Kampania video – stworzenie klipu produktowego wymaga sporych nakładów pracy i pieniędzy. Pamiętaj o krótkiej formie – użytkownicy tracą zainteresowanie już po kilku sekundach, więc pomyśl o dobrym scenariuszu.

Promocja sklepu internetowego – dodatkowe sposoby

Newsletter, e-mail marketing, współpraca z influencerami, współpraca z marketplace’ami lub z porównywarkami cenowymi, inwestycja w najlepszy content marketing, prowadzenie bloga czy kanału na Youtube: to wszystko i jeszcze więcej pozwoli Ci na zbudowanie solidnej marki Twojego biznesu w sieci.

Sklep internetowy musi być promowany, aby zaistniał w świadomości klientów, dlatego najpierw opracuj skuteczną strategię promocji, nie rezygnuj z pozycjonowania, Google Ads i mediów społecznościowych, sięgnij po dodatkowe sposoby reklamowania e-sklepu i ciesz się dobrze prosperującą firmą!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go na swoim profilu!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Danekontaktowe

Chcesz poznać nasz pomysł na promocję Twojej firmy?
Spotkajmy się przy kawie w MGmedia.

Poniedziałek 8:00-16:00
Wtorek 8:00-16:00
Środa 8:00-16:00
Czwartek 8:00-16:00
Piątek 8:00-16:00
sales-300x81
Scroll to Top